برداشت محصول

یکی از پارامترهای موثر بر کیفیت مغزهای درختی، تعیین زمان برداشت محصول هست. در صورتی كه برداشت به موقع انجام شود محصول بهترين كميت و كيفيت را خواهد داشت. اگر محصول به صورت نارس چیده شود، پس از خشک کردن، پوک و چروکیده می شود. تاخیر در برداشت هم می تواند منجر به کاهش حجم، آفت زدگی، تیره شدن رنگ مغز و کپک زدگی محصول شود.

این زمان به عواملی مثل رقم محصول و شرایط آب و هوای منطقه کاشت محصول بستگی دارد. برای هر محصول برخی ویژگی ها به عنوان ویژگی های مهم مطرح شده است، اما به طور کلی 3 نشانه اصلی برای تعیین زمان مناسب برداشت محصولات باغی وجود دارد. در ادامه این سه نشانه را بررسی می کنیم.

تغییر رنگ پوسته

اولین عاملی که نشان می دهد زمان برداشت محصول فرا رسیده است، تغییر رنگ جزئی پوسته محصول است. مثلا در مورد پسته باید گفت که تبدیل پوست سبز به قرمز، صورتی یا کرم و در مورد گردو تبدیل پوست سبز به قهوه ای مایل به خاکی، از نشانه های رسیدگی محصول است. پس باید دقت داشت که که این تغییر رنگ جزئی بیش از حد نشود و به محض مشاهده تغییرات در رنگ پوست، محصول را برداشت کرد.

سهولت پوست دهی

دومین عاملی که این زمان را مشخص می کند، جدا شدن پوست نرم از پوست سخت و اصطلاحا رها شدن محصول از پوست نرم آن است. یعنی وقتی می خواهیم پوست نرم محصول را جدا کنیم، این کار به سادگی قابل انجام باشد.

سهولت برداشت

معمولا در تمام محصولات درختی، یکی از اصلی ترین نشانه های رسیدگی میوه این هست که میوه به راحتی از شاخه جدا شود. در رابطه با محصولاتی مثل گردو و پسته هم این حرف صادق است و یکی از علائم رسیدگی، کاهش نیروی اتصال میوه به دم میوه است.