امروزه با توجه به اینکه انواع گردو ایرانی و خارجی، با قیمت‌های متفاوت و به صورت‌های مختلفِ با پوست یا مغز شده در بازار موجود است، شناخت روش‌های تشخیص گردوی خوب و تازه، برای داشتن خریدی بهتر ضروری است. برای اینکه متوجه شوید گردویی خوب و با کیفیت است یا خیر، فاکتورهای زیر را باید در مورد آن امتحان کنید.

عطر و بوی گردو

در هنگام خرید گردو، حتما تعدادی از آن ها را بو کنید تا مطمئن شوید که بوی ماندگی و اصطلاحا بوی “نا” نمی دهند. گردوهای کهنه معمولا عطر و بوی خوبی ندارند.

گردوی با پوست بهتر است

تا جایی که امکان دارد سعی کنید که گردوی با پوست خریداری کنید. پوست گردو به عنوان یک لایه محافظ از مغز گردو در برابر چروکیدگی، خشک شدن و خراب شدن عمل می کند.

طعم و مزه گردو

تعدادی از گردوها را برداشته و طعم آن ها امتحان کنید. شما باید چربی و تازگی گردو را در زیر زبان خود حس کنید. گردوی مرغوب نباید طعم ماندگی با کپک بدهد. همچنین اگر طعم تندی یا تلخی را حس کردید، از خرید آن منصرف شوید.

شکل ظاهری گردو

اگر گردوی با پوست میخرید حتما توجه داشته باشید که کاملا گرد باشند. گردوهای کشیده و بیضی پوست کلفتی دارند و به احتمال زیاد موقع شکستن، خرد میشوند. همچنین اگر قصد خرید مغز گردو را دارید بهتر است بدانید که مغز گردو نباید خیلی تیره یا چروکیده باشد و اینگونه مغزها معمولا کهنه و بی کیفیت هستند.

پوک نبودن گردوها

تعدادی از گردوها را برداشته و در نزدیکی گوش خود شروع به تکان دادن کنید. اگر تعدادی از آن ها صدا می دادند، احتمالا داخل آن بار گردوهای پوک زیادی وجود دارد.