بادام مرغوب

اکثر افرادی که می خواهند کار در زمینه خشکبار را شروع کنند، مهم ترین دغدغه شان این است که چگونه و از کجا می توانند محصول مرغوب و با قیمت مناسب تهیه کنند. در این مقاله قصد داریم تا 10 روش برای تشخیص بادام مرغوب را بیان کنیم تا با توجه به آن ها در هنگام خرید بادام محصول مناسبی را خریداری کنید. پس با ما همراه باشید تا ببینیم برای خرید بادام خوب چه نکاتی را باید در نظر بگیریم.

یکنواخت بودن بادام

اولین نکته برای خرید بادام خوب، یکنواخت بودن اغلب بادام ها از نظر اندازه است. هر چقدر محصول یکنواخت تر باشد، محصول مرغوب تری را خریداری می کنید.

پوست گیری کامل بادام

محصولی که خریداری می شود باید پوست یکدست و خالی از آثار باقی مانده از پوست سبز بادام بر روی آن باشد. معمولا بادام هایی که بعد از پوست گیری قسمتی از پوست سبز روی آن باقی مانده باشد، دارای مغزهای چروکیده ای هستند.

میزان چربی مغز بادام

هرچه میزان چربی مغز بادام بیشتر باشد، اصطلاحا بادام مرغوب تر است. اما میزان چربی بادام را چگونه تشخیص بدهیم؟ کافی است چند عدد از بادام ها را مغز کرده و بین دو انگشت خود فشار دهید تا میزان چربی بادام مشخص شود.

طعم و مزه بادام

طبیعتا یکی از مهمترین نکات برای خریدار، طعم و مزه بادامی است که خریداری می کند. هر چه بادام در ارتفاعات بالاتری رشد کرده باشد، مغز آن چرب تر و خوشمزه تر است. البته نوع خاک و مواد خاکی که محصول در آنجا کشت شده و پرورش داده می شود، در طعم بادام تاثیر به سزایی دارد.

چروکیدگی مغز بادام

چروکیدگی پوست بادام ممکن است عوامل مختلفی داشته باشد. یکی از این عوامل تاخیر در پوست گیری پوست سبز بادام هست. کم آبی یا تنش آبی نیز می تواند منجر به چروکیدگی مغز بادام بشود. البته احتمال اینکه در اثر بد خشک کردن مغز بادام نیز این اتفاق بیافتد وجود دارد. در هنگام خرید بادام دقت کنید که میزان مغزهای چروکیده در محصول شما زیاد نباشد.

رنگ مغز بادام

هر چه رنگ مغز بادام روشن تر باشد، آن بادام مرغوبیت بیشتری داشته و اصطلاحا بازار پسندی بهتری هم خواهد داشت. یکی از مرغوب ترین بادام ها از لحاظ رنگ مغز، بادام مامایی است که مغز آن طلایی رنگ است.

دو قلو نبودن مغز بادام

به جز بادام مامایی که در اکثر موارد به صورت مغز دو قلو رشد کرده و از این قاعده مستثنی است، هر چقدر میزان دو قلو بودن مغز بادام شما کمتر باشد، آن بادام مرغوبیت بیشتری دارد.

تفکیک بادام تلخ از شیرین

اگر حتی میزان کمی بادام تلخ در میان بادام های شیرین شما باشد، ارزش و قیمت مجموع آن محصولات را به شدت کاهش خواهد داد. کمتر خریداری حاضر است تا بابت محصولی که بادام تلخ هم در آن مخلوط شده، پول خوبی بپردازد.

کیل گیری بادام

کیل گیری به معنای نمونه گیری از همه کیسه های بادام و مخلوط کردن آن ها و سپس تست کردن آن هاست. یعنی بررسی کنید که از این نمونه شما چند درصد آن مغز بادام را تشکیل می دهد و بادام شما اصطلاحا تو پر است یا تو خالی.

پر مغز بودن بادام

در ادامه نکته نهم باید گفت که هر چقدر مغز بادام نمونه کیل گیری شده درصد وزنی بیشتری داشته باشد، بادام مرغوب تر است. البته باید به این نکته توجه داشت که درصد وزنی مغز بادام در انواع مختلف بادام متفاوت است. این میزان از بادام های سنگی گرفته تا بادام های پوست کاغذی و منقا، از 20 درصد تا 70 درصد متغیر است

در صورتی که نیاز به یک دستگاه همه کاره برای جداسازی بادام نیاز دارید به بادام شکن صنعتی  سر بزنید.