خرید گردو

بسیاری از کسانی که قصد شروع کسب و کار در زمینه فرآوری خشکبار را دارند با یک مشکل متدوال مواجهند و آن هم انتخاب و خرید یک محصول مناسب و مرغوب برای فرآوری هست. در واقع اگر شما در همان مرحله اول محصول خوبی را خریداری نکنید، حتی اگر همه مراحل فرآوری را نیز به خوبی بر روی محصولتان انجام دهید، باز هم نتیجه نهایی مطلوب نخواهد بود. در این جا قصد داریم تا 3 نکته ضروری که در هنگام خرید گردو باید رعایت کرد را بیان کنیم.

کیل گیری هنگام خرید گردو

وزن هر گردوی خوب تقریبا بین 8 تا 14 گرم و در متعادل ترین حالت بین 10 تا 12 گرم است. یعنی شما با نمونه گیری و وزن کردن 100 عدد گردو، باید به عددی بین 1 تا 1.2 کیلوگرم برسید. در صورتی که وزن 100 عدد گردو از این مقدار کمتر بود، امکان وجود گردوی پوک و نیمه پوک در این بازار زیاد هست. پس حتما در زمان خرید گردو به صورت عمده، از هر کیسه جداگانه نمونه برداشته و کیل گیری کنید.

منطقه کاشت گردو

هر چه ارتفاع منطقه ای که گردو در آنجا رشد پیدا کرده از سطح دریا بیشتر باشد، کیفیت محصول بالاتر رفته و گردو چرب تر و خوشمزه تر می شود. به همین خاطر گردوی مناطقی مانند تویسرکان، آذرشهر و دماوند از گردوهای خارجی که عموما در دشت کاشته و پرورش داده می شوند، طعم و مزه بهتری دارند.

گردوی سوزنی یا کاغذی؟

گردوهای سوزنی معمولا درصد مغز بیشتری دارند، اما گردوهای کاغذی به دلیل فاصله زیاد بین پوست و مغز، ساده تر از گردوهای سوزنی شکسته شده و درصد ضایعات (خرده مغز) کمتری دارند. برای کسانی که به دنبال فرآوری گردو هستند، خرید گردو هایی که بیشتر به کاغذی بودن متمایل بوده و پوست خارجی آن ها راحت تر جدا می شود، صرفه اقتصادی بیشتری دارد.