کشور ایران سال هاست که از جمله بزرگترین کشورهای تولیدکننده پسته در دنیا محسوب می شود. با وجود این که در سالیان گذشته کشورهایی چون آمریکا و ترکیه وارد بازار جهانی پسته شده و با کشور ما در رقابت هستند، اما همچنان پسته ایران با اقبال خوبی در بازارهای جهانی برخوردار است. در ادامه قصد داریم به ذکر دلالیل برتری پسته کشورمان در بازارهای جهانی بپردازیم.

1. تنوع پسته ها

پسته ایران تنوع بسیار بالایی دارد که 4 مورد از آن در بازارهای جهانی فراوان است. پسته های فندقی (40%)، کله قوچی (20%)، اکبری (15%)، احمدآقایی (12%) اکثریت این بازار را تشکیل می دهند. البته سهم 2 مورد آخر در بازارهای جهانی در حال افزایش است. هر کدام از این پسته ها خواص، عطر و طعم خاص خود را دارند.

2. درصد بالای مغز هر پسته

پسته های ایرانی اصطلاحا توپر هستند، به این معنی که شما برای مقدار پسته ای که می خرید، مقدار بیشتری مغز پسته نسبت به پسته های دیگر به دست می آورید.

3. قابلیت تفت دادن

پسته ایران به دلیل این که درصد چربی اشباع نشده بالایی دارد، میتوان آن را در دمایی بین 160 تا 180 درجه سانتی گراد تفت داد. خوب تفت دادن، عطر و طعم منحصر به فردی را برای پسته ایجاد کرده و باکتری های آن را از بین می برد.

4. طعم و مزه 

مدت بسیاری است که مصرف کنندگان در بازارهای جهانی طعم و مزه پسته ایرانی را ترجیح می دهند. هر چهار رقم تجاری پسته های کشور، هر کدام عطر و طعم غنی، متمایز و منحصر به فردی دارند. تنوع و ترکیب طعم های مختلف این پسته ها، قدرت انتخاب خوبی را برای مصرف کننده فراهم می کند.

5. بازار مناسب 

تعدد تولیدکنندگان، خریداران، صادرکنندگان و واردکنندگان پسته های کشورمان شرایط بازار آن را کاملا رقابتی کرده است. در نتیجه فرصت های زیادی را برای تاجران و فعالان بازار جهانی پسته فراهم می کند.